Higiena jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego

Piękne, równe i zadbane zęby są marzeniem każdego z nas. Nie zawsze jednak posiadamy idealne naturalne uzębienie i zdarza się, że zęby wymagają poddania się specjalistycznemu leczeniu. Jedną z form ich korekty jest terapia w poradni ortodontycznej. Lekarz ortodonta ocenia stan naszych zębów i, w razie potrzeby, kwalifikuje do leczenia ortodontycznego. Polega ono na noszeniu aparatu ortodontycznego na zębach, nieraz przez dość długi czas, bez możliwości usunięcia go z jamy ustnej przed ukończeniem terapii.

 

Higiena jamy ustnej

Podczas noszenia aparatu należy w szczególny sposób dbać o czystość zarówno samych zębów, aparatu ortodontycznego, jak i całej jamy ustnej. Zadanie to nie należy do łatwych i należy ściśle trzymać się określonych wytycznych. Jeżeli nosimy aparat stały, resztki pokarmowe dostają się również pod aparat, co wymaga znacznej modyfikacji sposobu szczotkowania zębów. Zęby należy szczotkować i nitkować kilka razy dziennie - przez kilka minut.
Należy się przygotować na to, że dbanie o higienę jamy ustnej będzie nam zajmowało znacznie więcej czasu, niż to miało miejsce przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

 

Skutki braku odpowiedniej higieny to:

  • osadzanie się płytki nazębnej
  • powstawanie stanów zapalnych dziąseł
  • próchnica zębów
  • nieświeży oddech
  • przedłużenie czasu noszenia aparatu

 

Szczoteczki do zębów

Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne szczoteczki ortodontyczne, umożliwiające usuwanie zalegających resztek pokarmowych:

  • zwykła szczoteczka ścięta prosto, miękka lub średnio twarda, o ząbkowanej powierzchni lub ze specjalnym wycięciem w środkowej części włosia albo szczoteczka elektryczna, z końcówkami dedykowanymi dla osób noszących taki aparat
  • druga, znacznie węższa, która umożliwia oczyszczanie powierzchni zębów pod aparatem

 

Pasta do zębów

Nosząc aparat ortodontyczny można używać ogólnodostępnych past działających przeciwpróchniczo. Nie może to być jednak pasta wybielająca zęby, ponieważ po zdjęciu aparatu na powierzchni zębów mogą pojawić się znaczne różnice w kolorze szkliwa. Z tego samego powodu nie należy również używać żadnych innych specyfików wybielających zęby.

 

Nić dentystyczna i szczoteczka międzyzębowa

Nić dentystyczna, jakiej należy używać, to specjalna, niestrzępiąca się nić ortodontyczna. Oczyszczamy nią przestrzenie pomiędzy zębami. Konieczne jest również używanie szczoteczki, przeznaczonej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej.

 

Odpowiednia dieta

W trakcie terapii powinniśmy się wystrzegać pokarmów, które mogą oblepić powierzchnię zębów i aparatu albo doprowadzić do jego uszkodzenia, np. toffi, krówek, orzechów i chipsów. Należy również zrezygnować ze wszelkiego rodzaju napojów gazowanych, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla rozpuszcza klej, którym umocowane są zamki w aparacie.

 

Niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner

Rozwiązaniem problemów z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej w czasie leczenia ortodontycznego, mogą być nowoczesne, przezroczyste niewidoczne aparaty ortodontyczne na zęby typu Clear Aligner. Jest to świetna metoda na uzyskanie idealnie prostych zębów w dyskretny i komfortowy sposób. Przezroczysty aparat na zęby nie będzie zauważalny dla osób w najbliższym otoczeniu. Dodatkową zaletą aparatu Clear Aligner jest możliwość jego wyjmowania na czas posiłków, a także na czas wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej.


Niewidoczny aparat na zęby znakomicie je wyrównuje w czasie analogicznym do tradycyjnych aparatów stałych.Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące ze stosowania aparatu Clear Aligner, cena jego jest niewysoka. Jest ona ustalana indywidualnie, w zależności od wady, jaką należy skorygować.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do naszego protetyka w naszym Laboratorium Protetycznym  w Częstochowie

ul. Borelowskiego 11/10 42-218 Częstochowa
Tel: +48 604 513 705 Email: kontakt@dent-perfecta.pl