Niewidoczne przezroczyste aparaty ortodontyczne, czyli współczesna forma redukcji wad zgryzu 

Lekarze ortodonci mają obecnie pełne ręce roboty, gdyż coraz więcej osób decyduje się na poprawę swojego uśmiechu poprzez wyrównanie zębów. Coraz większa ilość pacjentów zgłasza się z problemem złego wyglądu uzębienia oraz prośbą jego poprawy. Wielu z tych osób zależy na maksymalnej dyskrecji. 

Czym charakteryzują się przezroczyste aparaty ortodontyczne?

Nakładki Clean Alinger to stosunkowo nowe rozwiązanie polskiej stomatologii. Łączą one w sobie tak naprawdę zalety zarówno aparatu ruchomego, jak i stałego. Zostały wykonane z przeźroczystego materiału, który praktycznie jest widoczny. Warto zaznaczyć, że ten typ aparatu może być ściągany w celu doczyszczenia zębów. To z pewnością wpływa na higienę jamy ustnej oraz zmniejsza ryzyko chorób. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas spotkania biznesowego można go zdjąć, aby nie czuć skrępowania z powodu nieco zmienionej mowy. 

Co warto wiedzieć o niewidocznych aparatach na zęby?

Maksymalna higiena i eliminacja powikłań

Aparat ortodontyczny niewidoczny to prawdziwa rewolucja w polskiej stomatologii, która pozwala zmniejszyć strach i dyskomfort pacjentów obawiających się montażu tradycyjnego aparatu metalowego. Aktywny proces leczenia dzięki niewidocznym aparatom ortodontycznym może trwać nawet o połowę krócej niż w przypadku innych, tradycyjnych form leczenia wad zgryzu. Według aktualnego piśmiennictwa nie stwierdzono jak na razie żadnych skutków ubocznych stosowania tej metody. Można powiedzieć, że działa ona znacznie bezpieczniej, gdyż nie powoduje martwicy zębów, ani resorpcji korzeni (co czasami ma miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów metalowych). Dodatkowym atutem takich nakładek jest możliwość ściągnięcia ich na czas jedzenia. Resztki pokarmu nie wnikają więc w szczeliny aparatu i nie powodują osadzania się płytki nazębnej. 

Propozycja dla alergików i osób wrażliwych

Nakładki Clean Alinger nie mają ostrych zakończeń ani nie powodują uczuleń, dlatego doskonale nadają się dla osób nieodpornych na ból, otarcia oraz dla alergików. 

Ochrona szkliwa

O tyle, o ile tradycyjne formy aparatu ortodontycznego mogą uszkodzić powierzchnię szkliwa ze względu na klej, w przypadku niewidocznego aparatu ortodontycznego problem ten znika. Dzięki temu w późniejszym czasie nie dochodzi do powstawania próchnicy na osłabionej powierzchni zębów. 

Jak wyglądają wizyty?

Podczas pierwszej wizyty pobierane są wyciski oraz wykonywane są zdjęcia panoramiczne szczęki i twarzy. Po obejrzeniu modeli i dokładnej analizie zdjęć lekarz ortodonta zleca plan leczenia oraz przedstawia go danemu pacjentowi. Podczas drugiego spotkania pacjent odbiera aż 3 komplety nakładek, które odróżniają się od siebie grubością folii, z jakiej zostały wykonane. Pierwszą nakładkę pacjent nosi pierwszego tygodnia, drugą drugiego tygodnia, natomiast najtwardszą i zarazem ostatnią nosi przez 2 tygodnie. Po tym czasie zgłasza się do lekarza po to, by pobrał kolejny odcisk i przekazała kolejną serię nakładek, które w sposób powolny pobudzają ruchy zębów i ich przemieszczanie. Ilość nakładek, jaka zostanie wykorzystana, uzależniona jest od stopnia wady zgryzu. 

Przeciwwskazania do stosowania niewidocznych aparatów ortodontycznych

Nakładki Clean Alinger wykazują pewne, niewielkie ograniczenia, jeżeli porównamy je z aparatami stałymi. Niestety nie poradzą sobie one, jeżeli wada zgryzu jest skomplikowana. Dodatkowo kolejnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest tak zwany bruksizm. Wielu zadowolonych pacjentów potwierdza jednak skuteczność tych nakładek.

Zalety niewidocznego aparatu ortodontycznego:

- niewidoczność,

- możliwość zakładania i ściągania zgodnie z możliwościami,

- szybkie efekty prostowania zębów,

- ochrona szkliwa,

- możliwość stosowania wśród alergików,

- brak zamków i wystających drutów.

To bardzo ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na bezinwazyjnym prostowaniu zębów oraz pełnym komforcie podczas ich użytkowania. Niewidoczne aparaty ortodontyczne stają się coraz popularniejsze, a grono ich zwolenników stale się powtarza. To świetne rozwiązanie!


ul. Borelowskiego 11/10 42-218 Częstochowa
Tel: +48 604 513 705 Email: kontakt@dent-perfecta.pl